מה ההבדל בין אנימציה של היום לפעם?

מאז ומעולם אנשים חיפשו דרכים שונות ומגוונות לשעשע את עצמם. תיאטרון בובות או תיאטרון של דמויות מצוירות שמופעלות על ידי אנשים, היו קיימים הרבה לפני סרט האנימציה הראשון. סרט האנימציה הראשון יצא בשנת 1900 והוא היה באורך של דקה וחצי. היום ניתן כבר לראות סרטים מצוירים באורך של שעה וחצי ואף יותר.

אין ספק שטכניקות יצירת הסרט השתכללו עם השנים ועם התפתחות הטכנולוגיה, דבר שתרם המון לאיכות של הסרט וליכולת שלו לשדר תמונה מציאותית יותר. הצבעים הפכו לבוהקים יותר, הגרפיקה השתנתה וכל תהליך יצירת הסרט הפך לפשוט ונוח יותר. אם בתחילת הדרך היה צורך להעתיק שוב ושוב את הרקע של הסרט, הרי שבהמשך הומצאה אנימציית CEL, שפישטה את העניינים. בנוסף,
אנימציה לעסקים היא אחד מהכלים האפקטיביים בשיווק והיא אינה משמשת רק למטרות בידור וסרטי ילדים.

תהליך יצירת האנימציה המודרנית

אי שם בשנות ה – 30 – 40 הומצא סגנון אנימציה בשם ראבר הוס, אשר מאופיין בכך שזרועות הדמויות מתנהגות כמו צינורות גומי. הדבר תרם רבות להתפתחות האנימציה, היות וזה אפשר לדמויות לנוע בהתאם לסאונד מסוים. בשנת 1937 חברת אנימציה בשם וולט דיסני הפתיעה את כולם עם סרט האנימציה המלא הראשון, שלגייה ושבעת הגמדים. גם הסרט הזה היה מבוסס על אנימציית CEL, שנחשבה לשיטה פופולארית באנימציה הקלאסית.

עם הזמן התחילה להתפתח אנימציה תלת ממדית, שנוצרה במקור עבור מלחמת הכוכבים. השיטה הלכה והתפתחה, עד להופעתו של הסרט צעצוע של סיפור, שנחשב לסרט האנימציה התלת ממדי הראשון שיצא באורך מלא. היום כל צילומי ההנפשה המסורתיים הדורשים ציורים חוזרים ונשנים של אותם הדמויות, נחשב למיושן וכמעט שלא משתמשים בו. אפילו כשמציירים את הדמויות ביד, נוטים לסרוק אותם למחשב. תוכנות ייעודיות מוסיפות צבעים חזקים יותר ומדמות תנועות ופעלולים שונים.

כמו כן, רוב האנימטורים של היום  בוחרים לעשות הנפשה ממוחשבת, דבר שמקל מאוד על התהליך ומזרז אותו באופן משמעותי. תוכנות מחשב ייעודיות מסייעות ביצירת הדמות הרצויה, דבר שהופך את כל התהליך לחלק וזורם יותר.

לסיכום, ההבדל בין אנימציה של היום לפעם טמון בעיקר ביכולות הטכנולוגיות שלנו. בעוד שבעבר היה צורך לצייר שוב ושוב את הרקע והדמויות, הרי שהיום הכול נעשה בקלות רבה יותר באמצעות המחשב.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *